Вівторок, Грудень 18

Наука зруйнувала відомі з дитинства переконання, а нам тепер доводиться з цим жити

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Наші уявлення про світ міцно стоять на фактах, які ми знаємо з дитинства, і засумніватися в них абсолютно не спадає на думку. Але що, якщо ми скажемо вам, що хамелеони не прагнуть замаскуватися, а Сонце фактично не є центром однойменної системи?

Ми всерйоз налаштовані перевернути ваш всесвіт з ніг на голову, нещадно зруйнувавши найпопулярніші переконання. Портал ВСВІТІ підготував список з 11 фактів.

Факт № 1. Земля не обертається навколо Сонця


Навряд чи ваш шкільний учитель поставив би вам п’ятірку, якби ви наважилися посперечатися із цим твердженням. Хоча насправді воно не зовсім вірне. Коротко кажучи, Земля, як і інші планети та супутники, обертається навколо центру маси Сонячної системи, також відомого як баріцентр. Велику частину часу він знаходиться у межах Сонця, однак іноді під впливом гравітаційного тяжіння великих планет він зміщується, виходячи за межі сонячної поверхні. Грубо кажучи, в таких випадках планети починають обертатися навколо порожнього місця.

Факт № 2. Алмази не утворені з вугілля


І алмази, і вугілля складаються з вуглецю, але це не означає, що вони одне й те саме. Алмази сформувалися близько 1-3 млрд років тому, в той час як вугілля – викопне паливо – утворюється із залишків рослинності протягом мільйонів років. Як бачите, тимчасова різниця істотна. До того ж утворення природних алмазів вимагає дуже високих температур і тиску, які існують тільки глибоко в мантії Землі.

Факт № 3. Блискавка вдаряє в одне і те ж місце двічі


На жаль, на старе прислів’я не можна покластися: вдаряє, ще й як. Причому набагато частіше, ніж двічі, блискавки б’ють по телевежах і хмарочосах. Так, в червні 2014 року відразу 3 найвищих чиказьких хмарочоса отримали 17 ударів блискавки за 1 вечір!

Факт № 4. Хамелеони не маскуються, щоб захиститися від хижаків


Ці забавні рептилії використовують свій «камуфляж» зовсім не для того, щоб злитися з навколишнім оточенням. Зміна кольору – це в першу чергу своєрідний спосіб комунікації з собі подібними, наприклад реакція на інших самців або можливість зацікавити самку. Поточний колір хамелеона може бути пов’язаний як із зовнішніми факторами (температура, освітлення, вологість), так і з його внутрішнім станом (хвороба, голод, злість, страх). Якщо у рептилії стрес, її шкіра стає більш темних відтінків.

Факт № 5. Хрускіт пальцями не призводить до артриту


Поспішаємо заспокоїти любителів розім’яти суглоби: максимум, до чого гарантовано призводить ваша звичка, – невдоволення оточуючих. Вчені погодились, що дане захворювання безпосередньо пов’язане з генетикою, травмою, віком, ожирінням, – в загальному, з чим завгодно, тільки не зі звичкою хрустіти. Черговий поширений міф зруйнувала й виконувач обов’язків мінстра охорони здоров’я Уляна Супрун.

За словами очільниці МОЗ, хрускіт у суглобах під час згинання найімовірніше є наслідком лускання бульбашок газу, які утворюються через наявність синовіальної рідини. Вона, своєю чергою, запобігає тертю.

Факт № 6. Собаки не пітніють через язик


Язик і широко розкрита паща дійсно грають велику роль у терморегуляції цих тварин, проте до поту це не має ніякого відношення. У язиці собаки розташовані слинні, але не потові залози, і саме вони виділяють відповідну рідину, коли тварині спекотно. Широко відкрита паща допомагає вашому улюбленцю охолодитися і відновити нормальний ритм дихання.

Факт № 7. «Сироватка правди» не примушує говорити істину

Під «сироваткою правди» в широкому сенсі прийнято вважати будь-яку змінюючу свідомість речовину, яка змушує вас казати тільки правду і нічого, крім правди. Незважаючи на те, що існувало безліч варіантів подібних речовин, принцип їх дії в цілому однаковий і схожий з впливом алкоголю. Людина під впливом «сироватки» не втрачає фізичної здатності або бажання брехати, але це вкрай важко зробити в умовах затуманеної свідомості і практично нульової концентрації. Правдоподібна брехня вимагає уваги і логічного вираження, на що сп’янілий навряд чи здатен.

Факт № 8. Олію не додають до пасти, щоб вона не злиплася

«Зупиніться!» – кричать вам досвідчені кухарі. Підливаючи олії до киплячих макаронів, ви не тільки не вирішите проблему, але і створите парочку нових. По-перше, користі від додавання олії мало, бо нічого не розчиниться у воді, а буде плавати жирною плівкою на її поверхні, не стикаючись з пастою. По-друге, макарони, які зберуть на себе олію при вийманні з каструлі, марно подавати із соусом – він просто сповзе по їхній поверхні, не надаючи страві ніякого смаку.

Факт № 9. Монетка, скинута з найвищої будівлі, не здатна вбити

Цю вигадку часто пов’язують з 1930-ми роками і будівництвом знаменитого хмарочоса Емпайр-стейт-білдінг. Місцеві екскурсоводи досі розповідають притчу про монету, яка, падаючи з такої висоти, набере швидкість близько 305 км/год! Чи варто казати про наслідки, запитують вони, якщо така монетка впаде на голову випадковому перехожому?

Однозначно варто, адже подібний міф не враховує всіх законів фізики, а саме опору повітря. Беручи його до розрахунку (навіть у безвітряну погоду), можна з’ясувати, що кінцева швидкість монети буде в межах 50-80 км/год. Виходить, монетка може виявитися смертоносною, тільки якщо ви будете проходити повз будівлю в умовах вакууму.

Факт № 10. Банани не ростуть на деревах

Нічого подібного. Ні на пальмі, ні на будь-якому іншому дереві, ні на кущі, а на… траві. Правда, на дуже високій і дійсно схожій на дерево. Проте банан – це плід рослини, що має велике листя, але не стовбур дерева, а тому і віднесеної до трави за своїм типом. У зв’язку з цим ведуться сперечки, що ж таке банан насправді – ягода чи фрукт.

Факт № 11. Таргани не переживуть що завгодно


Переконання у невразливості тарганів так само живуче, як і ці неприємні комахи. Це правда, що вони населяють Землю довше від людей, від них дуже важко позбутися і вони більш стійкі до радіації, ніж ми. Однак в умовах ядерного вибуху таргани беззастережно стануть одними з приречених на загибель істот.

Джерело: ВСВІТІ, фото:  depositphotos.com, pixabay.com

Новини партнерів:
Share.

КОМЕНТУВАТИ