Неділя, Лютий 17

Смартфони знищили психіку цілого покоління! Ось статистика, що саме змінилося

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Точка неповернення пройдена?

World Economic Forum публікує статтю американського психолога Джин Твенг, яка вивчає вплив технологій на підлітків.

У 2012 році щось в житті підлітків пішло не так.

Всього за п’ять років з 2010 по 2015-й кількість американських підлітків, які відчувають почуття непотрібності і безрадісності – класичні симптоми депресії – зросла на 33% в масштабних національних опитуваннях. Кількість спроб самогубства серед підлітків зросла на 23%. Що ще страшніше, кількість дітей 13-18 років, що наклали на себе, зросла на 31%.

У новому дослідженні, опублікованому «Clinical Psychological Science», ми з колегами виявили, що зростання показників депресії, спроб самогубства і самогубств спостерігається серед підлітків з різних верств суспільства – незалежно від рівня достатку, кольору шкіри, національності і регіону. В цілому наш аналіз виявив, що покоління підлітків, яке я називаю «iПокоління» – ті, хто народилися після 1995 року, – набагато частіше має проблеми з психікою, ніж їх попередники-мілленіали.

Що ж стало причиною того, що настільки багато підлітків за такий короткий час раптом впали в депресію і стали проявляти схильність до сyїцидy?

Вивчивши кілька масштабних опитувань підлітків, я виявила, що все вказує на одне помітна зміна в житті тінейджерів: раптовий зліт всемогутнього смартфона.

Оскільки з 2010 по 2015 роки економічне зростання було стабільним, а безробіття скорочувалася, малоймовірно, що причина лежала в економічній площині. Звичайно, нерівність доходів було (і залишається) проблемою, але вона не виникла на початку 2010-х: розрив між бідними і багатими збільшується вже кілька десятиліть поспіль.

Ми виявили, що час, який підлітки витрачають на виконання домашніх завдань, практично не змінився з 2010 по 2015 роки, так що шкільне тиск також виключалося.

Однак, за даними Pew Research Center, кількість смартфонів перевалило за 50% в кінці 2012 року – якраз тоді, коли почали зростати показники підліткової депресії і сyїцидaльностi. У 2015 році доступ до смартфону мали 73% підлітків.

Вплив смартфон-активності однозначно: чим більше часу підлітки проводять в Мережі, тим швидше у них з’являються симптоми депресії.

У восьмикласників, які багато часу проводять в соціальних мережах, ризик депресії підвищується на 27%, і він різко знижується, якщо підліток займається спортом або навіть робить домашню роботу.

Підлітки, які проводять зі смартфоном більше трьох годин в день, на 35% більше схильні до ризику вчинити сyїцид.

На зростаючу ізоляцію нинішніх дітей вказує те, що з 2007 року рівень вбивств серед підлітків знизився, а рівень самогубств підвищився. Так як вони проводять менше часу разом, то і менше схильні вбивати один одного, і більш схильні вбити себе. У 2011 році, вперше за останні 24 роки, рівень підліткових самогубств став вище, ніж рівень вбивств.

Ця тенденція особливо сильна серед дівчаток. За період з 2010 по 2015 роки кількість дівчаток, які відчувають себе покинутими, підвищилося на 48%, в той час як у хлопчиків цей показник підвищився на 27%.

Дівчатка більше використовують соціальні мережі і відчувають себе більш самотніми, коли бачать подруг і однокласниць, які збираються разом без них. Коли дівчинка щось постить в своєму аккаунті в соцмережі, вона більше чекає лайків і позитивних коментарів. Дівчата також несуть основний тягар симптомів депресії.

У період з 2012 по 2015 роки симптоми депресії у хлопчиків підвищилися в 21% випадків, в той час як у дівчаток цей рівень становить 50%. Зростання сyїцидiв також більше виражений у 12-14-річних дівчаток – він триразовий, в порівнянні з дворазовим у хлопчиків в 2007-2015 роках.

Цей важкий результат для дівчаток-підлітків може пояснюватися тим, що вони більше стикаються з Кібербулінгу. Хлопчики воліють з’ясовувати стосунки фізичними методами, а дівчатка – підриваючи статус і відносини жертви в соцмережах.

Смартфони впливають і на сон підлітків – багато хто з них сплять менше семи годин.

Експерти зі сну говорять, що норма сну для підлітка – 9 годин, і у тих, хто спить менше 7 годин, розвивається депривація сну.

З 1991 року рівень недосипання серед дітей підвищився на 57%, а лише за 2012-2015 роки кількість дітей, сплячих менше 7 годин, підвищилося на 22%. І, згідно з дослідженням про звички використання смартфонів серед дітей, ті з них, хто переглядає стрічку перед сном, сплять менше.

Недосипання пов’язують з безліччю подальших проблем здоров’я – це ризик для мислення і логіки, зниження опірності хворобам, високий кров’яний тиск. Недосипання впливає і на психічне здоров’я – схильність до депресій і тривожності.

Тут важко відстежити причинно-наслідковий зв’язок.

Смартфони можуть привести до нестачі сну, а це веде до депресії, або смартфони призводять до депресії, і це дає недосипання. Але в будь-якому випадку мерехтливий в темряві екран смартфона впливає погано.

З одного боку, всі ці висновки ще не остаточні. Однак є сенс обмежити «екранний час» дитини вже зараз. Адже можливі ризики такого рішення мінімальні, тоді як ризики депресії і сyїцидy безперечні.

Я не вважаю, що закликати до обмеження екранного часу занадто рано. Я боюся, як би не було занадто пізно…

А ви обмежуєте екранний час дітей?

Переклад Coffee & milk за матеріалами lifter.com.ua

Новини партнерів:Share.

КОМЕНТУВАТИ